Největší mořské akvárium

v České republice

Největší mořské akvárium

v České republice

Zastavme vybíjení žraloků

Žraloci

Žraloci se vyvinuli před více než 400 miliony lety. Objevili se tedy nejen dříve, než dinosauři, ale dokonce dříve, než se rostliny rozšířily na pevnině. To, že jsou tak dlouho na vrcholu potravního řetězce, je zázrak, za který vděčí svému dokonalému přizpůsobení. 
Hlavně smyslová výbava žraloků nemá obdoby. Mají dokonalý čich - dokáží rozeznat kapku krve na vzdálenost až 1,6 km (neboli látku o koncentraci 1 částice v milionu). Zrak, který se vyrovná tomu našemu - druhy, které žijí v mělčích vodách vidí barevně, druhy z hloubky mají dokonalé noční vidění. Zvuk se ve vodě šíří snadno a na velké vzdálenosti, a žraloci ho zachycují díky vyspělým vnitřním uším. Podobně jako ryby mají postranní čáru, kterou citlivě vnímají proudění vody.
A pak je tu žraločí superschopnost - vnímání elektromagnetického pole, díky specializovaným orgánům zvaným Lorenziniho ampule. Každý živý tvor kolem sebe neustále vytváří elektromagnetické pole, hlavně přenosem nervových vzruchů a prací svalů. Díky tomu, že žraloci dokáží toto slabé pole zachytit, naleznou i kořist, která se skrývá např. zahrabaná ve dně.

Ohrožení

V poslední době žraloků v oceánech prudce ubývá. Podle zprávy Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) se od roku 1990 snížil počet žraloků o děsivých 70% a ¾ druhů jsou ohrožené vyhubením. Co dostalo žraloky na takto prudkou šikmou plochu?

Na žraloky silně dopadají důsledky lidské činnosti, které ohrožují oceány jako celek - změny klimatu, znečištění, akumulace plastů atd. Naprosto zásadní je však nadměrný lov.

Lidé vyloví každý rok přibližně 100 000 000 žraloků. Mnoho z nich skončí v sítích jen a pouze kvůli svým ploutvím. Ty jsou totiž, zejména v některých asijských zemích, ceněnou delikatesou. Polévka ze žraločích ploutví je v čínské kultuře znakem bohatství s mnoha set letou historií. Poslední dobou se ovšem stala módou, kterou si může dovolit i rychle rostoucí střední třída, a významné společenské události se bez ní neobejdou. Je ironické, že to, co se stalo jednou z nejdražších mořských pochoutek - žraločí ploutev - je vlastně jen čistá chrupavka, která nemá žádnou zvláštní chuť ani výživovou hodnotu.

Rybářům se tak vyplatí zužitkovat jen ploutve, a zbytku se zbavit. Jsou tak schopni zpracovat mnohem větší množství žraloků. Tato praxe se nazývá “shark finning”.

Proč potřebujeme žraloky?

Žraloci jsou, jako vrcholoví predátoři, nedílnou součástí ekosystému. Udržují populace své kořisti pod kontrolou a v rovnováze. Přednostně loví oslabené a nemocné kusy, a tak fungují jako pojistka šíření chorob a nezdravých mutací. Díky tomu, že udržují živiny v oběhu mohou být mořské ekosystémy tak produktivní. Nemůžeme přesně vědět, co se s ekosystémem stane, když žraloci zmizí - může dojít i k úplnému kolapsu. To by znamenalo nejen ztrátu mnoha zajímavých druhů, nevratné ochuzení nádhery moří, ale mělo by to i závažné, nevyčíslitelné, ekonomické důsledky, které by se dotkly každého z nás. Přímo na oceánu je ekonomicky závislá velká část lidstva, nepřímo pak úplně všichni.

Poslední šance

Narozdíl od většiny ryb mají žraloci jen několik mláďat do roka, a trvá relativně dlouho, než dosáhnou pohlavní dospělosti. Obnovení jejich populací trvá tedy značnou dobu, a pokud překročí určitou mez, nemusí se už vzpamatovat nikdy. Je tedy velice důležité, aby lidstvo co nejdříve přestalo žraloky vykořisťovat, je to jejich poslední šance na přežití.

Pokud se nic nezmění, tvorové, kteří přes 400 milionů let vládnou světovým oceánům, z nich již brzy navždy zmizí.

Co můžeme udělat?

Bohužel, na tomto barbarském obchodu se velkou měrou podílí i subjekty sídlící v EU. Současná legislativa je příliš měkká, a rybáři se jí dokáží vyhnout. Jediným řešením je úplný zákaz obchodování se žraločími ploutvemi.

Občanská iniciativa STOP FINNING - STOP THE TRADE (https://www.stop-finning-eu.org/) má za cíl právě to. Pokud ji podepíše alespoň 1 milion občanů EU, Evropský parlament se bude muset zabývat jejími návrhy.

Kvóta pro Českou republiku je jen 15771 podpisů. Každý hlas se tedy počítá!

Připojit svůj hlas k občanské iniciativě můžete buď elektronicky přes https://www.stop-finning-eu.org/ a nebo fyzicky na pokladně Mořského světa. A neotálejte - čas máme jen do ledna 2022!

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.